Autostrady w Europie - gdzie i ile zapłacimy w 2021?

08-07-2021 14:36

W tym roku szczególnie często wybieramy samochód jako środek lokomocji podczas wakacyjnych wypadów. Dzięki bardzo dobrej sieci autostrad podróżowanie po Unii Europejskiej jest stosunkowo szybkie i wygodne. Czy jest jednak tanie? Sprawdzamy, gdzie i ile trzeba zapłacić za korzystanie z dróg.

Nie będziemy budować napięcia, zastanawiając się, gdzie w Europie są najdroższe autostrady. Tak, najdroższe znajdują się w Polsce i w każdym innym kraju będzie już tylko taniej. To w zasadzie najmilsza z informacji na początek zestawienia.

Ceny za przejazd autostradami w najchętniej odwiedzanych przez nas krajach

Austria

W kraju tym obowiązuje winietowy system opłat. Na stacji paliw lub w internecie można (a nawet trzeba) kupić winietę i umieścić ją na szybie. Dzięki niej można poruszać się po wszystkich drogach bez konieczności wnoszenia jakichkolwiek dodatkowych opłat.

Cena za 10 dni: 9,5 euro

Czechy

Również i tu obowiązuje winietowy system opłat. W tym przypadku winiety sprzedawane są jedynie drogą elektroniczną poprzez portal Edalnice. Warto zaznaczyć, że elektryczne samochody mogą jeździć po czeskich drogach za darmo. Spalinowe oraz hybrydowe emitujące CO2 powyżej 50 g/hm niestety już płacą.

Cena za 10 dni: 310 CZK (55 złotych)

Chorwacja

To właśnie jedna z naszych ulubionych drogowych wakacyjnych destynacji. Pobór opłat przypomina ten nasz rodzimy, a więc bramki! Podobnie jak u nas wszystko zależy od tego, którą autostradę wybierzemy i jaki dystans nią pokonamy. Płacić można kartą lub gotówką zarówno w euro, jak i w kunach.

Cena za przejazd z Zadaru do Zagrzebia: 100 zł

Dania

W krainie najpopularniejszych klocków na świecie pod względem opłat jest niemal baśniowo. Drogi są bezpłatne poza dwoma mostami.

Przejazd przez most Storebelt (18 km): 35 euro - około 180 zł
Przejazd przez most Oresund (16 km): 50 euro - około 240 zł

Słowacja

Podobnie jak w sąsiednich Czechach także i tu korzysta się z winiet kupowanych w internecie za pośrednictwem strony SK-Vignette.

Cena za 10 dni: 10 euro

Szwajcaria

Kraj uznawany za jeden z najdroższych w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Tak! Podróżowanie po tutejszych znakomitych drogach jest tu również tańsze niż w Polsce. Minusem jest konieczność wykupienia winiety na cały rok.

Cena winiety za 1 rok: 40 CHF (ok. 190 złotych)

Węgry

Winiety obowiązują także i tu. Sprzedawane są wyłącznie na stronie Ematrica. Pobiera się stamtąd wydruk, który należy przechowywać przez dwa lata!

Cena za 10 dni: ok. 80 zł

Rumunia

Kraj ten uznawany jest za jeden z najtańszych pod względem opłat za drogi. Niestety cena jest często adekwatna do ich stanu. Winiety sprzedawane są drogą elektroniczną przez stronę Roviniete.

Cena za 3 dni: 3 euro
Cena za 30 dni: 7 euro

Francja

Tylko ona może równać się z Polską pod względem opłat za drogi. Płaci się za wyznaczone odcinki autostrad, mostów czy tuneli.

Średnia cena za pokonanie 100 km: od do 9 euro

Niemcy

Ten kraj znamy jako drogowy raj. Najlepsza sieć autostrad nie tylko w Europie, ale i na świecie, brak ograniczeń prędkości na wielu odcinkach. Czego chcieć więcej? Niskich cen?

Cena za przejazd drogami w Niemczech: BEZPŁATNE!