Czy samodzielna wymiana żarówek w samochodzie to dobry pomysł?

05-03-2021 09:56

Sprawne oświetlenie to podstawa bezpiecznego podróżowania samochodem. Nie chodzi tu tylko o to, by kierowca lepiej widział drogę. Wcale nie mniej ważnym jest by auto, którym kierujemy, było widoczne dla innych uczestników ruchu.

Reflektory, lampy tylne czy też kierunkowskazy. Współczesne samochody dysponują wieloma rodzajami oświetlenia. Choć najnowsze modele Seata, zwłaszcza w topowych wersjach, dysponują już oświetleniem w stu procentach ledowym, to jednak wciąż większość jeżdżących po polskich drogach aut ma lampy wyposażone w standardowe żarówki, które mogą się przepalić. Tymczasem jazda z niesprawnym reflektorem nie jest ani bezpieczna, ani tania. Może się bowiem zakończyć otrzymaniem mandatu i dodatkowymi punktami karnymi na koncie kierowcy. Żarówkę najprościej byłoby wymienić. Czy jednak warto robić to samemu, czy lepiej zgłosić się do autoryzowanej stacji obsługi Seat?

Wymiana żarówki w samochodzie nie zawsze jest łatwa


Wymiana przepalonej żarówki wydaje się banalną czynnością. Kto nie wymieniał żarówki w lampce na biurku lub w innym żyrandolu? Niestety wymiana żarówki samochodowej może okazać się zdecydowanie bardziej skomplikowana. Przede wszystkim dostęp do lampy może być utrudniony, zwłaszcza jeśli chodzi o przednie reflektory. Mnogość urządzeń schowanych pod maską samochodu może wymagać od kierowcy szczególnych zdolności manualnych. Nie zawsze to łatwe. Przed podjęciem próby warto założyć jakieś rękawice. Pewne jest, że się pobrudzimy. To jednak nie wszystko. Warto wcześniej przestudiować instrukcję obsługi,by ustalić, w jaki sposób sforsować zabezpieczenia, by dostać się do środka lampy. Często wszelkie czynności wykonuje się dosłownie po omacku. Wymieniając żarówkę halogenową, należy bezwzględnie pamiętać o tym, by nie dotknąć zatłuszczoną dłonią jej szklanych elementów. Pozostawiony palcami ślad będzie miał wpływ na jakość świecenia. Zdaniem specjalistów zabrudzona, zatłuszczona żarówka halogenowa może też szybciej ulec przepaleniu. Pamiętajmy więc, by żarówkę halogenową trzymać jedynie za metalowe elementy. 

W ASO Seat sprawdzą stan instalacji elektrycznej


Na żywotność żarówek wpływ będzie miał także stan instalacji elektrycznej w samochodzie. Zbyt często przepalające się żarówki mogą świadczyć nie tylko o ich niskiej jakości, ale i o jakiejś usterce związanej z zasilaniem.
W takim przypadku najlepiej udać się do autoryzowanej stacji obsługi Seat. Specjaliści szybko zmierzą podstawowe parametry, jakimi powinna charakteryzować się instalacja samochodu. Dobiorą także odpowiednie żarówki i dokonają wymiany - dzięki doświadczeniu zrobią to właściwie, szybko i sprawnie. Co istotne, podczas wymiany żarówek przednich reflektorów można naruszyć ich oryginalne ustawienie. Po wymianie mogą świecić za wysoko lub w oczy kierowców zbliżających się z naprzeciwka. W ASO Seat przy okazji wymiany żarówek można równie szybko sprawdzić ustawienie reflektorów.