Jak rozliczać raty leasingu samochodowego?

22-08-2019 15:00

Czy po zmianach wprowadzonych w 2019 roku leasing samochodu osobowego wciąż jest opłacalny? To pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców, którzy przymierzają się do tej formy finansowania zakupu samochodu. Czy mimo wprowadzonych ograniczeń nadal dostępne możliwości będą atrakcyjne dla osób prowadzących działalność gospodarczą?

Zasady rozliczania kosztów rat leasingowych

Jeszcze do niedawna obliczanie leasingu dawało przedsiębiorcy perspektywę zaliczenia pełnych wydatków poniesionych z tytułu zakupu pojazdu i jego eksploatacji do kosztów uzyskania przychodu. Jednak w związku z wejściem w życie obowiązujących od 1 stycznia 2019 roku przepisów osoby prowadzącej własną działalność gospodarczą muszą wziąć ponownie w ręce kalkulator leasingu samochodu. Nowelizacja wprowadza limit 150 000 złotych na koszt uzyskania przychodu przy autach finansowanych leasingiem lub przy pomocy najmu długoterminowego.

Oznacza to, że każdy dokonany zakup powyżej tej granicy nie wpłynie na obniżenie podatku dochodowego. Koszt jaki ponosi Urząd Skarbowy to tylko część opłaty wstępnej i każdej raty, która w sposób proporcjonalny do wartości samochodu nie przekracza 150 000 złotych. Tak samo wygląda symulacja leasingu przy wzięciu pod uwagę dobrowolnych ubezpieczeń, jak np. AC. Nowa ustawa porusza także kwestię wykorzystywania pojazdów służbowych. Jeśli nie jest przeznaczony wyłącznie do pracy, to jego użytkownik będzie mógł odliczyć tylko 75% wysokości kosztów eksploatacyjnych. Ewidencjonowanie w tym przypadku spadło o 25%.

Kalkulator rat leasingowych, czyli rozliczanie rat w praktyce

Obliczanie rat leasingu należy odpowiednio wcześniej przemyśleć, aby podjąć świadomą decyzję zakupu auta służbowego. Luksusowe wersje pod względem kosztu choć będą przekraczać ustalony limit, to dalej będą proponowane przez leasingodawców w korzystnych cenach. Niestety, Urząd Skarbowy nie będzie tego rodzaju transakcji traktować ulgowo, do kosztów działalności nie zostanie zaliczone 100% kwoty zakupu. Z kolei obniżenie limitu kosztów eksploatacyjnych do 75%, dotyczy wszystkich niezależnie, czy pojazd jest przeznaczony do celów służbowych, jak i prywatnych. Możliwe będzie odliczenie 100% wyłącznie w przypadku auta dla celów przedsiębiorstwa. W tym celu należy prowadzić kilometrówkę, podobnie, gdy zechcemy odliczyć pełną wysokość podatku VAT przed fiskusem.

Oprócz tego przedsiębiorca, który wykupi pojazd ma pełne prawo do rozliczenia odpisów amortyzacyjnych po wprowadzeniu go do ewidencji środków trwałych. Ogólna wartość wykupu składa się wówczas z wartości początkowej jaką uwzględnił kalkulator rat leasingowych oraz podstawy dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Należy mieć na uwadze to, że warunki nabycia auta po ukończeniu okresu leasingu są opłacalne, ponieważ leasingodawca z góry zakłada, że użytkujący pojazd zechce go wykupić. Z tego też powodu część wartości samochodu jest wkalkulowana w każdą ratę leasingową.