Lampy LED – samochodowe (r)ewolucje w oświetleniu

26-10-2020 15:36

Obecnie nikt nie wyobraża sobie jazdy autem bez odpowiedniego oświetlenia, choć zaledwie kilkadziesiąt lat temu brak świateł w samochodzie to była norma. Pojawienie się instalacji świetlnej w pojazdach zrewolucjonizowało świat motoryzacji. Od tamtej pory codziennie specjaliści pracują nad ulepszeniem oświetlenia. Niedawno na rynku pojawiły się nowoczesne reflektory LED. Dowiedz się więcej.

Pierwsza żarówka została zainstalowana w 1954 roku. Był to model R2 o mocy 45/40W i przez długie lata był wykorzystywany w samochodach. Od tamtej pory minęło niecałe 70 lat, a rynek motoryzacyjny zmienił się nie do poznania. Na ulice codziennie wyjeżdża miliony pojazdów, które pokonują tysiące kilometrów niezależnie od warunków atmosferycznych. Odpowiednie oświetlenie pomaga zapewnić bezpieczne warunki do jazdy. Jednak zaawansowane technologicznie auta wymagają coraz nowocześniejszych rozwiązań. Dlatego warto się przyjrzeć bliżej temu, jak działają reflektory LED.

Oświetlenie LED w samochodach – budowa reflektora

Po ksenonach i halogenach przyszedł czas na bardziej nowoczesne rozwiązania, jakimi są reflektory LED. Te lampy są od kilku lat chętnie instalowane np. w samochodach Seat Leon. Lampy LED zbudowane są z kilku elementów świetlnych, co ma znaczący wpływ na uzyskanie jednorodnej wiązki światła. Oświetlenie LED składa się z:

* obudowy i elementu wykończeniowo-ozdobnego,

* sterowników,

* modułów - chłodzącego, świateł mijania, świateł drogowych, do jazdy dziennej,

* światła - do jazdy dziennej, zakrętowego i kierunkowskazu.

W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań moduł nie grzeje się od przodu, ale podgrzewa płytkę, do której jest przymocowany. W związku z tym każdy reflektor LED musi być wyposażony w specjalne systemu chłodzące. Aby zapobiec parowaniu i zamarzaniu klosza w wielu lampach zainstalowane są wiatraczki, które dystrybuują ciepło i równomiernie ogrzewają lampę z przodu. W bardzo nowoczesnych konstrukcjach można znaleźć także kamery, które śledzą odblaski i zbliżające się pojazdy.

Jak świeci lampa LED w samochodzie?

Inżynierowie dokładają starań, aby lampy zamontowane w samochodach dawały światło o barwie zbliżonej do światła dziennego. Dzięki temu oświetlone otoczenie ma kolory zbliżone do rzeczywistych. Tylko diody LED dają pożądany efekt w tym zakresie, dlatego uważa się, że jest to technologia przyszłości.

Reflektory LED nie świecą cały czas w jednym kierunku. W nowoczesnych modelach są zastosowane specjalne czujniki, które dostosowują zakres oświetlenia do warunków na drodze. Jest to bardzo wygodne podczas jazdy nocą. System sam automatycznie ograniczy snop światła, gdy naprzeciwko pojawi się inny samochód, dzięki czemu zapobiega oślepieniu innego kierowcy.

Tylne światła LED świecą mocniej i reagują szybciej w porównaniu do standardowych halogenów. W ten sposób przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na drodze.

Jest wiele zalet reflektorów LED – długa żywotność, mała awaryjność, energooszczędność oraz ekologia. Jednak jest to dość drogie rozwiązanie i można montować je tylko w lampach do tego homologowanych. Bądź na bieżąco z nowinkami ze świata motoryzacji, aby nie przegapić żadnej oświetleniowej rewolucji!