Martwe pole - czym jest i jak prawidłowo używać lusterek?

23-04-2020 15:57

Poruszanie się w gąszczu samochodów po wielopasmowych drogach to wcale niełatwa sprawa. Trzeba zachować maksimum uwagi, by móc bezpiecznie się przemieszczać i zmieniać poszczególne pasy. W tym przypadku warto pamiętać o istnieniu czegoś takiego jak martwe pole w lusterku. Czym jest martwe pole w samochodzie?

Zmian pasa ruchu to jeden z bardziej niebezpiecznych manewrów podczas poruszania się samochodem po drodze. Z taką sytuacją mamy do czynienia podczas wyprzedzania, a także np. podczas opuszczania autostrady.

Martwe pole - gdy auto pojawiło się znikąd

W obu przypadkach kierowca zobowiązany jest do upewnienia się, że podczas zmiany pasa ruchu nie zajedziemy innemu pojazdowi drogi. Do tego celu używamy lusterek, zwłaszcza tych zewnętrznych. Krótkie spojrzenie w jedno z nich i już możemy zmieniać pas ruchu. Nagle niespodziewanie słyszymy jednak głośny klakson i widzimy ostrzegawcze mruganie reflektorami. Kto z nas nie miał do czynienia z taką sytuacją? Wszystkiemu zawsze winne jest lusterko martwego pola. To takie miejsce, w którym przez chwilę nie widzimy w lusterku wstecznym zbliżającego się pojazdu. W tym czasie możemy podjąć fatalną w skutkach decyzję i wjechać na inne, poruszające się bocznym pasem auto. Jak takiej sytuacji uniknąć? Jest na to rozwiązanie. Powodem powstawania martwego pola w samochodzie jest niewłaściwe ustawienie lusterka.

Magia dobrze ustawionych lusterek

Jak więc ustawić lusterka, by wyeliminować martwe pole w samochodzie?Nie można zapominać, że w lusterkach bocznych prawie nie powinniśmy widzieć naszej własnej karoserii. Widoczny i to dosłownie tylko minimalnie powinien być jedynie obrys naszego auta. Dzięki temu pole widzenia na zewnątrz będzie zdecydowanie szersze. Warto zadbać także o ustawienie lusterka wewnętrznego. To powinno uwidaczniać wszystko, co za naszym autem ze wskazaniem na tylną prawą część naszego samochodu.

Z pomocą przychodzi technika

Faktycznie jednak zdarza się, że nawet najbardziej właściwe ustawienie lusterka nie wyeliminuje całkowicie martwego pola w lusterku. Producenci samochodów znaleźli jednak rozwiązanie. Jest wśród nich między innymi Seat. Najprościej zainstalować w samochodzie lusterka o delikatnie wypukłych obrzeżach. Obraz będzie nieco zniekształcony, ale za to bardziej pełny. W ostatnich latach udało się znaleźć jednak zdecydowanie bardziej bezpieczne rozwiązanie. To specjalne sensory, które na bieżąco monitorują sytuację na bocznym pasie. Wiele aut ma wbudowane w lusterka boczne ostrzegawcze kontrolki. Będą one świeciły zawsze, gdy tylko w martwym polu lusterka będzie znajdował się jakiś pojazd. Przygotowując się do manewru zmiany pasa, jesteśmy zmuszeni spojrzeć w lusterko i zauważyć kontrolkę alarmową. W niektórych autach przy próbie zmiany pasa w takim właśnie momencie słyszalne będzie ostrzeżenie dźwiękowe. Sensory ostrzegające przed pojawieniem się auta w martwym polu lusterek na ogół występują w droższych pakietach wyposażeniowych aut. Warto w nie jednak zainwestować i zyskać większe poczucie bezpieczeństwa.