System wykrywania zmęczenia kierowcy - co to jest i do czego służy?

09-01-2020 16:00

System wykrywania zmęczenia kierowcy jest jednym z lepszych rozwiązań, które mają zapewnić kierowcy bezpieczeństwo. Jest to stosunkowo nowa funkcja,której celem jest informowanie kierowcy o konieczności odpoczynku. System odnotowuje sygnały o tym, że kierowca jest zmęczony.

System wykrywania zmęczenia - w trosce o bezpieczeństwo kierowcy

Specjaliści pracujący w SEAT na bieżąco analizują informacje o przyczynach kolizji drogowych, aby jeszcze lepiej i szybciej pomagać kierowcom w eliminacji potencjalnych zagrożeń. Należą do nich sytuacje, w których prowadzący pojazd zaśnie podczas jazdy. W trosce o zniwelowanie tego czynnika powstał ​ system wykrywania zmęczenia kierowcy SEAT, który niczym cichy stróż dba o nasze bezpieczeństwo.

Dlaczego warto zadbać o takie wyposażenie?

Daje nam to ogromny komfort jazdy nawet w nocy. System wykrywania zmęczenia kierowcy SEAT​, analizując ruchy kierownicy, wykryje moment, kiedy kierowca jest zmęczony i ostrzeże nas przed tym w sposób wymuszający naszą reakcję. Na początek usłyszymy donośny sygnał. Został on tak dostosowany, aby zwrócić uwagę, ale nie przestraszyć kierowcy. Następnie pojawi się komunikat tekstowy sugerujący zrobienie przerwy w jeździe.

Czy taki system faktycznie jest pomocny?

Taki system niejednokrotnie jest bardzo pomocny podczas jazdy samochodem, a szczególnie wtedy, gdy nasza podróż odbywa się w godzinach wieczornych. Wtedy zdarza się, że przeceniamy swoje możliwości i nadal prowadzimy pojazd, mimo odczuwanego zmęczenia. Często taka decyzja może mieć fatalne konsekwencje i doprowadzić do kolizji drogowej lub znacznie poważniejszego w skutkach wypadku. System wykrywania zmęczenia kierowcy dba nie tylko o bezpieczeństwo wszystkich podróżujących samochodem, lecz także zapewnia komfort tym, którzy czekają na nich w domu.

Czy nie jest to kolejny zbędny wydatek na bezsensowny gadżet?

Dla inżynierów SEAT niezwykle istotne jest, aby w samochodzie połączyć świetny design z zachwycającymi osiągami, a dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo na drodze. Wciąż poszukują nowych rozwiązań, aby jak najlepiej zadbać o komfort kierowców. Prewencyjny w działaniu system wykrywania zmęczenia kierowcy to rozwiązanie, które można porównać do znanego i stosowanego od kilku dekad układu ABS pozwalającego zredukować do minimum konsekwencje niebezpiecznych sytuacji.