Systemy bezpieczeństwa w służbie kierowcy

19-12-2019 20:00

Z pewnością wielu kierowcom podczas prowadzenia samochodu zdarzyło się przez nieuwagę rozpocząć hamowanie w ostatniej chwili. Może nawet część z takich sytuacji zakończyła się kolizją. Wybierając nowy samochód, warto zawczasu zadbać o bezpieczeństwo i zdecydować się na pojazd, który wspomaga kierowcę w prowadzeniu i zapobiega trudnym sytuacjom, które zdarzają się za kierownicą.

Radar i kamera - w trosce o bezpieczeństwo

System Front Assist to niezawodne wsparcie podczas prowadzenia samochodu. Stworzony został dla bezpieczeństwa - oprogramowanie obserwuje przy pomocy kamery i radaru ruch przed maską samochodu i jeśli w nagłej sytuacji kierowca nie zareaguje na czas, wtedy SFA wkroczy do akcji, wyhamowując pojazd.

Dwie twarze asystenta kierowcy

System ma dwa różne tryby działania. W ruchu miejskim przy niskich prędkościach Front Assist zwraca uwagę, czy zbyt szybko nie zmniejsza się odległość od poprzedzającego pojazdu. Początkowo powiadomi o zagrożeniu i wstępnie przygotuje układ do hamowania. W przypadku braku reakcji ze strony kierowcy samodzielnie rozpocznie awaryjne hamowanie. W najnowszej wersji asystent SEAT-a dba również o bezpieczeństwo pieszych, rozpoznając ich za pomocą kamery i radaru.

Drugą funkcjonalnością Front Assist jest tryb autostradowy, który uruchamia się przy wyższych prędkościach. Działa podobnie do trybu miejskiego, więc jeśli SEAT będzie zbyt szybko zbliżał się do samochodu przed nim, zostanie wysłane ostrzeżenie wizualne i akustyczne. W przypadku braku reakcji auto lekko zahamuje, dając znak, że czas na działanie. Po zignorowaniu i tego sygnału samochód zwolni, aby uniknąć kolizji.

Front Assist w SEACIE!

Oprócz systemów, które są podstawą, w nowym Seacie, warto pokusić się o dokupienie jednej z opcji wyposażenia dodatkowego, jaką jest Front Assist. System ten chroni nie tylko kierowcę, lecz także pieszych. Warto rozważyć wyposażenie auta w asystenta wspomagającego w ruszaniu pod górę czy ogranicznik prędkości, dzięki któremu łatwiej uniknąć mandatu i nie doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Siedząc za kierownicą Seata, łatwiej będzie zadbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Front Assist znacząco podnosi bezpieczeństwo, a od 2016 roku jest również brany pod uwagę w testach Euro NCAP, w których SEAT nieprzerwanie od 2011 roku zdobywa komplet pięciu gwiazdek.