W jaki sposób zabezpieczyć samochód przed kradzieżą? Co może dostarczyć diler, a o co warto zadbać samemu?

19-05-2021 10:58

Lata, w których informacje o masowych kradzieżach samochodów osobowych nie robiły na nikim wrażenia, szczęśliwie dawno już minęły. Nie oznacza to, że w Polsce zniknęli złodzieje aut. Są nadal, ale dilerzy SEAT-a wiedzą, jak zabezpieczyć przed nimi auta.

Charakterystyczne żółte lub pomarańczowe blokady zakładane na kierownice stanowiły codzienny element motoryzacyjnej rzeczywistości lat dziewięćdziesiątych. Nieco później przyszedł czas na mechaniczne blokady skrzyń biegów. Nieco lepiej sytuowani mogli sobie pozwolić na zabezpieczenie przy użyciu elektronicznych, wiecznie wyjących autoalarmów.

Jakie zabezpieczenia proponują dilerzy SEAT-a?

Okazuje się, że oprócz fabrycznie montowanych w samochodach immobilizerów wciąż na rynku dostępne są alarmy. W wielu modelach samochodów są one montowane fabrycznie. Nie działają jak dawniej, wyjąc jedynie przy nieuprawnionym otwieraniu drzwi. Syreny włączają się w nich teraz także wtedy, gdy czujniki odnotują ruch wewnątrz pojazdu (uwaga na pozostawione zwierzęta w zamkniętym samochodzie!) lub cały samochód zacznie się kołysać. Ma to uchronić auto przed wywiezieniem na lawecie oraz przed działalnością zwykłych wandali, którzy chcieliby poskakać po samochodowym dachu.

W najnowszych modelach SEAT-a znaleźć można również system SEAT Connect. Oprócz wielu przydatnych funkcji pozwala on na monitorowanie pozycji samochodu. Dzięki zainstalowanej w smartfonie aplikacji można sprawdzić, czy auto nadal znajduje się w miejscu, w którym zostało zaparkowane. Mało tego, można oznaczyć wirtualny obszar wokół miejsca, w którym auto powinno się normalnie znajdować. Gdy dzięki antenom GPS SEAT Connect stwierdzi, że pojazd opuścił oznaczone miejsce, aplikacja da o tym znać właścicielowi. Zresztą odezwie się ona także, gdy odnotowane zostanie włączenie się alarmu. Nie musimy więc go nawet sami słyszeć, by dowiedzieć się, że z samochodem najprawdopodobniej dzieje się coś złego.

A jakie zabezpieczenie można jeszcze do samochodu dołożyć?

Jednak nie wszystkie samochody dysponują takimi nowoczesnymi rozwiązaniami. Co można zrobić, by lepiej chronić auto przed złodziejami. Najlepiej udać się do dilera lub autoryzowanej stacji obsługi SEAT. Specjaliści doradzą nam, jaki rodzaj alarmu najlepiej zainstalować. Dobrze by punkty serwisowania urządzenia były dostępne nie tylko na terenie Polski, ale i w całej Europie. Awaria alarmu na wakacjach mogłaby przecież skutecznie popsuć urlop, gdyby nie udało się odnaleźć w pobliżu żadnego serwisanta.
Innym zabezpieczeniem proponowanym w sieciach dilerskich jest wyłącznik pompy paliwa. Do łask wróciły także blokady skrzyń biegów. Dziś jednak nie mają one charakteru mechanicznego, lecz są elektroniczne. Po załączeniu uniemożliwiają zmianę biegu. Jeśli kierowca chce się zdecydować na bardziej zaawansowany system, to oferowane są również czujniki GPS. Pozwolą one na szybką lokalizację skradzionego auta, co może ułatwić jego szybkie odzyskanie.