Zmiany w leasingu samochodów 2019. Co się zmieniło?

29-09-2019 16:00

Od 1 stycznia 2019 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące opodatkowania leasingu, nabycia oraz używania samochodów osobowych. Zakres nowelizacji był zmieniany kilkakrotnie, lecz w ostatecznym rozrachunku przyjęta ustawa jest łagodniejsza niż przewidywano. Czego dotyczą wprowadzone zmiany? Czy leasing jest nadal atrakcyjną formą finansowania zakupu auta?

Na jakie zmiany w leasingu należy zwrócić szczególną uwagę?

Treść nowelizacji została opublikowana w Dzienniku Ustaw z dnia 23 października 2018 roku. Zawarte modyfikacje dotknęły wszystkich przedsiębiorców, którzy posiadają i wykorzystują samochody osobowe w prowadzonej działalności. Leasing po zmianach 2019 najbardziej powinien zainteresować osoby, które chcą wyleasingować pojazdy o wartości przekraczającej kwotę 134 529 złotych netto. Zmiany w leasingu samochodów 2019 dotyczą wprowadzenia ograniczenia ujęcia w kosztach pełnych rat leasingowych, w przypadku pojazdów luksusowych. Jeszcze do końca 2018 roku nie było takiego limitu. Zmiany w kosztach leasingu sprawiają, że przedsiębiorcy nie mogą już w całości ujmować w kosztach firmy najdroższych pojazdów.

Przed nowelizacją ustawy leasingowany samochód spalinowy i hybrydowy można było wprowadzić do ewidencji środków trwałych przy amortyzacji do równowartości 20 tysięcy euro, a dla pojazdu elektrycznego 30 tysięcy. Zmiany w leasingu samochodów wprowadzone od 1 stycznia 2019 roku zwiększają te limity, kolejno do kwoty 150 000 złotych oraz 225 000 złotych. W ten sposób nie ma możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych pełnych wartości rat leasingowych. Skorzystają na tym tylko i wyłącznie przedsiębiorcy chcący zakupić auto spalinowe lub hybrydowe droższe niż 86 000 złotych, ale tańsze niż 150 000 złotych (225 000 złotych dla elektrycznych).

Jakie zmiany w leasingu dotyczą przedsiębiorców użytkujących auto w działalności gospodarczej?

Kolejną istotną modyfikacją jest znaczne obniżenie kosztów uzyskania przychodów właścicieli firm korzystających z pojazdów leasingowanych w działalności gospodarczej. Jakie zmiany w leasingu wprowadza ten zapis? Zwiększeniu uległa podstawa do opodatkowania, co daje możliwość rozliczenia jedynie 75% wydatków na eksploatację pojazdu oraz paliwo. Zmiana ta dotyczy leasingobiorców oraz właścicieli samochodów osobowych, którzy wprowadzają go do ewidencji środków trwałych, jeśli rodzaj korzystania nie jest określony jako firmowy.

Oznacza to, że możliwe jest tylko 75% wydatków na zakup pojazdu. Nie dotyczy to wysokości rat leasingowych. Można śmiało stwierdzić, że to jedyna korzyść, jakie zmiany w leasingu samochodów wprowadzają dla przedsiębiorców w stosunku do osób, które postanowią nabyć pojazd w sposób tradycyjny. Jednak od tej zasady przewidziano wyjątek. Jeśli dojdzie do sytuacji, gdy do składowej raty leasingowej doliczone będą opłaty eksploatacyjne, np. serwis, wymiana opon, to tą część każdy przedsiębiorca będzie mógł włączyć do kosztów jedynie w 75%.